IPC
International Students

May 2009

UNCG Students Nomination to Study Abroad

Congratulations to the following students who have been nominated to study abroad Fall 2009.

AUSTRALIA
Ballarat University: Liv Larson (Exercise & Sport Science);
University of Melbourne: Samantha Sweet (Pre-International Business), Mary Edwards (Interior Architecture), Abbey Griffin (Consumer, Apparel, and Retail Studies);
University of the Sunshine Coast: Margarita Chala (Pre-Marketing);
University of South Queensland, Toowoomba Campus: Le-Keisha Griffin (Psychology);

CANADA
Brock University, St. Catharines: Amber Weller (Classical Studies);

CHINA
Beijing Normal University: Carl Cochrane (International Business), Alexander Sartore (Pre-International Business);

DENMARK
Aarhus School of Business: Collins Boykin (Pre-Business Administration), Cyrus Hiatt (Pre-International Business);

ESTONIA
University of Tartu: Robert Casey (International Business), Elizabeth Jennings (Social Work), Matthew Karendal (Special Programs), Constance Thomas (Special Programs);

FINLAND
University of Oulu: Benjamin Ray (Pre-Business Administration), Sarah Bateman (Interior Architecture), Sarah Davis (Art), Rebekah Efird (Exercise & Sport Science), Charles Sapp (Anthropology);

FRANCE
University of Jean Moulin Lyon 3: Stephanie Garcia (International Business), Daniel Leonard (Pre-Business Administration), Stacy Martin (Marketing), Lindsey Raeburn (Pre-International Business);
University of Rennes II: Tyler Anderson (English), Tiffany Jamerson (Spanish), Beatrix Lebenzon (Pre-Special Programs), Derek Rhodes (French);

GERMANY
University of Mannheim: Michael Trpak (Communication Studies), Brandon Alexander (Pre-International Business), Tana Barnes (History);

JAPAN
Fukuoka University: Merediane Joy Estigoy (Chemistry), Teresa Middleton (Special Programs);
Kyoto University: Benjamin Gross (Exercise & Sport Science), Nicholas Ebert (Pre-International Business);
Nagoya University: Shekeina Coley (Pre-Elementary Education), Lance Everhart (Computer Science);

MEXICO
Tech de Monterrey, Cuernavaca Campus: Molly Hagen (Geography);
Tech de Monterrey, Monterrey Campus: Jonathan Parker (Drama), Catherine McDuffie (Sociology);
Tech de Monterrey, Queretaro Campus: Lia Dykes (Spanish), Alicia Smith (International Business);

NEW ZEALAND
Massey University, Palmerston North Campus: Marie Henry (Communication Studies);

POLAND
University of Wroclaw: Marlowe Howell (Sociology), Kasey Loring (History), Mark McHugh (Geography);

SOUTH AFRICA
University of Cape Town: Brittany Atkinson (Pre-International Business), Brittany Marsh (Sociology);

SPAIN
University of Granada: Jung Eui Hong (Psychology);
University of Castilla-La Mancha (Toledo): Emma Moore (Pre-Business Administration);

SWEDEN
Vaxjo University: Eugene Seals III (Business Administration);

TAIWAN
Taipei University: Teena Xiong (Marketing);

TURKEY
Istanbul University: Alex Amery (Drama), Issam Goda (International Business), Peter Salvucci (Music);

UNITED KINGDOM
University of Belfast: Daniel Nolker (English);
Trinity College, Carmarthen: Clara Burrus (Performance), Anna Ritchie (Hospitality & Tourism Management), Edilberto Vega (Drama);
University of Glasgow: Amy Albright (Psychology), Anita Altschul (Psychology), Kristi Townsend (Dance),
Manchester Metropolitan University: Misty Knowles (Art), Kristen Korkowski (English), Kevin Lahti (Interior Architecture), Christopher Martin (Marketing);

URUGUAY
University of Montevideo: Danielle Kerchmar (Special Programs).

                                                         
Previous Article                                                Next Article

 

May 2009

Graduating International Students

Bachelor of Science
Andrey Bubnov, Russian Federation, International Business;
Brenda Naphisatou Diop, Cote D'Ivoire, Finance;
Daria Yuryevna Dombrovskaya, Russian Federation, Business Administration;
Carolin Feierabend, Germany, International Business;
Tebatso S. Manyama, South Africa, International Business;
Vincenzo Scocuzza, Italy, International Business.

Bachelor of Arts
Cho Seung Moon, Republic of Korea, Music;
Mutsumi Sato, Japan, Music.

Master of Business Administration
Tanja Barth, Germany, Business Administration;
Ping-Ping Chen, Taiwan, Business Administration;
Olga Dumarevski, Germany, Business Administration;
Victoria Frerichs, Germany, Business Administration;
Hartwig Johannes Paul Glowka, Germany, Business Administration;
Danny Gruener, Germany, Business Administration;
Hsiao-Han Huang, Taiwan, Business Administration Day;
Tarak Jallouli, Germany, Business Administration;
Hanno Karweit, Germany, Business Administration;
Alena Kharoshka, Belarus, Business Administration Day;
Grishma Suresh Kulkarni, India, Business Administration Day;
Yu-Hua Liao, Taiwan, Business Administration Day;
Puntarik Nacasaksevee, Thailand, Business Administration Day;
Kalpesh Padhye, India, Business Administration Day;
Sabine Carolin Rieckert, Germany, Business Administration;
Joern Ernst Rohland, Germany, Business Administration;
Sumant Sharma, India, Business Administration Day;
Susanne Sirznich, Germany, Business Administration;
Yiyang Wang, China, Business Administration Day;
Beibei Wang, China, Business Administration Day;
Lin Jing Xu, China, Business Administration;

Master of Science

Wejdan Abdullah Alkaldi, Saudi Arabia, Computer Science;
Abhinav Ravindra Chawade, India, Computer Science;
Huan Ge, China, Computer Science;
Beibei Liu, China, Accounting;
Rozan Omar Maghrabi, Saudi Arabia, Information Systems & Operations Management;
Sana Mojdeh, Iran, Information Systems & Operations Management;
Ji-Young Oh, Republic of Korea, Computer Science;
Hamzeh Qabaja, West Bank, Computer Science;
Rashmi Ranjana, India, Biology;
Yoon Kyung Song, Republic of Korea, Exercise & Sport Science;
Muoki Dickson Wambua, Kenya, Chemistry.

Master of Public Health
Si-Yi Chen, Taiwan, Health Education;
Ngoc Bich Le, Vietnam, Health Education;
Rosemarie I. Madinda, Sierra Leone, Health Education;
Kenneth Ndidi Onyejose, Nigeria, Health Education.

Master of Arts
Zoi Gkalitsiou, Greece, Speech Pathology and Audiology.

Master of Music
Seung Hee Kwon, Republic of Korea, Music;
Andres Nicolas Mila Prats, Argentina, Music.

Doctor of Musical Arts
Pablo D. Gusmao, Brazil, Music;
Hyun-Jong Lee, Republic of Korea, Music.

Doctor of Philosophy
Xiaoying Liu, China, Counseling;
Cherrel Miller, Canada, Curriculum and Teaching;
Ying-Chen Wang, China, Educational Research Methodology.

Congratulations to all of our graduates and we wish them success in their future!

                                                         
Previous Article                                                Next Article

 

March 2009

International Student Academic Achievement Awards


IPC Staff Congratulate International Students

Each semester IPC hosts a reception to celebrate the individual academic achievements of our international students. The following students excelled in their programs and achieved a GPA of 3.5 or higher.  Congratulations go to the following students as we wish them the same success in the coming semesters:

Anguilla: Amethyst Eden Davis (Philosophy);

Argentina
: Andres Nicolas Mila Prats (Music);

Australia
: Lucy Maree Dougherty (Pre-Accounting);

Bangladesh
: Anupam Nath (Information Systems & Operations Management);

Belarus
: Alena Kharoshka (Business Administration)

Bhutan
: Tshering Tobgay (Geography);

Bolivia
: Daniela Zapata Sapiencia (Economics);

Brazil
: Pablo D. Gusmao (Music);

Canada
: Deanna Alexis Carere (Genetic Counseling), Nicole Elizabeth Strum (Music), and Zhaoxi Wang (Accounting);

China
: Yiwen Bi (Curriculum and Instruction) and Fang Chen (Educational Research Methodology), Senlin Chen (Exercise & Sport Science), Ruiying Liu Cheng (Applied Economics), Chen Chi (Pre-International Business), Wai Ting Chiu (Pre-Business Administration), Hua Dai (Information Systems & Operations Management), Huan Ge (Computer Science), Wei Guo (Nutrition), Ye He (Educational Research Methodology), Xiaochu Hu (Geography), Yanfang Kong (Mathematics), Chengzhi Lai (Nutrition), Yannan Li (Music), Beibei Liu (Accounting), Tingting Lu (Nursing), Huixin Luo (Accounting), Yingjie Ou (Consumer, Apparel, & Retail Studies), Zhan Shu (Educational Research Methodology), Yanfen Song (Computer Science), Beibei Wang (Business Administration), Liping Wang (Accounting)Xinrui Wang (Educational Research Methodology), Yiyang Wang (Business Administration), Yudan Chen Wang (Human Development & Family Studies), Xiaoyang Wu (Information Systems & Operations Management), Huaibo Xin (Public Health), Dandan Yi (Accounting), Xuemei Zhao (Pre-Accounting), Yanjuan Zhu (Library and Information Studies), Rui Jun Zou (Accounting);

Colombia
: Astrid Lorena Ochoa Campo (Romance Languages & Literature) and Ana Lucia Martinez Rojas (Pre-Economics);

France
: Jerome Sauret (Exercise & Sport Science);

Germany
: Valerie Behr (International Business), Beatrice Gisele Kuhlmann (Psychology), and Radha Mundkur (Performance);

Greece
: Zoi Gkalitsiou (Speech Pathology and Audiology);

India
: Gaurav Jaywani Dave (Public Health), Vamsikrishna Kandhi (Chemistry), Grishma Suresh Kulkarni (Business Administration), Srikrishnavinay Majety (Computer Science), Koel Majumder (Information Systems & Operations Management), Aparna Meka (Biochemistry), Avik Mukherjee (Biology), Spandana Nimmagadda (Computer Science), Kalpesh Padhye (Business Administration), Prasad Avinash Pathak (Geography), Rashmi Ranjana (Biology), Kamlesh Singh (Consumer, Apparel, & Retail Studies), and Ravi Thambusamy (Information Systems & Operations Management).

Iran
: Ali Ardestani (Information Systems & Operations Management) and Sana Mojdeh (Information Systems & Operations Management);

Jamaica
: Stacy-Ann Kimala Lewis (Human Development & Family Studies);

Japan
: Ai Kamei (Special Education) and Natsuko Takemae (Special Education);

Kenya
: Catherine Jebet Kiptinness (Health Education), Bellah Kiteki (Counseling), Christine Wanjiku Nganga (Educational Leadership & Cultural Foundations), and Muoki Dickson Wambua (Chemistry);

Lithuania
: Agneta Morkunaite (Hospitality & Tourism Management);

Malawi
: Dave Store (Educational Research Methodology);

Mexico
: Rosa Alicia Figueroa (Business Administration);

Morocco
: Najoua Elbourakadi (Chemistry);

Nigeria
: Oluwatoyosi Ayobami Adekeye (Health Education) and Kenneth Ndidi Onyejose (Health Education);

Pakistan
: Muhammad Baqir (Information Systems & Operations Management) and Amna Latif (Educational Leadership & Cultural Foundations);

Philippines
: Abigaiel F. Fetalvero (Human Development & Family Studies) and Hiyas Antonio Junio (Chemistry);

Romania
: Mariana Mereoiu (Special Education);

Russian Federation: Andrey Bubnov (International Business)

Saudi
Arabia: Lowai Ghazi Abed (Communication Studies), Rayan Hassan Al Maghrabi (Finance), Ahmad Ali Aldakhil (Information Systems & Operations Management), Wejdan Abdullah Alkaldi (Computer Science), Abdullah Essa Binmoamar (Library and Information Studies), Rozan Omar Maghrabi (Information Systems & Operations Management), and Mohammad Salem E. Mushi (Library and Information Studies);

Singapore
: Evangeline G. Tan (Psychology);

South
Korea: Bumsoo Ahn (Exercise & Sport Science), Jong-Hun Bae (Music), Changmo Cho (Exercise & Sport Science), Young Jin Hah (Exercise & Sport Science), Saerom Han (Pre-Nursing), Yooju Han (Music), Sera Jung (Performance), Seuk-Ho Kim (Pre-Marketing), Eunah Kim (Information Systems & Operations Management), Mun Soo Kim (Music), Sun Uk Kim (Pre-Business Administration), Soo-Yeon Kim (Art), Seung Hee Kwon (Music), Yongung Kwon (Exercise & Sport Science), Yoon Jeong Lee (Consumer, Apparel, & Retail Studies), Young Min Moon (Interior Architecture), Cho Seung Moon (Music), Heesun Nam (Nutrition), Jeong Sep Sihm (Accounting), Yoon Kyung Song (Exercise & Sport Science), and Soyong Sung (Business Administration);

Sweden
: Sofia Aidemark (Communication Studies);

Taiwan
: Lun-Hsien Chang (Biology), Si-Yi Chen (Health Education), U-Shan Chen (Speech Pathology and Audiology), Ming-Yi Chou (Accounting), Hsuan-Fang Hung (Special Education), Chun-Yuan Ku (Information Systems & Operations Management), Chia-Ying Lee (Accounting), Zui Chih Lee (Consumer, Apparel, & Retail Studies), Pei Yu Lu (Business Administration), Su-Ting Ma (Business Administration), Ya-Ting Shang (Exercise & Sport Science), Yun Emily Wang (Music), and Jou-Ya Wang (Business Administration);

Thailand
: Peeraya Teowattanakul (Business Administration);

Trinidad
and Tobago: Jeremy Bailoo (Psychology), Raedene Copeland (Consumer, Apparel, & Retail Studies), and Amanda Leacle Headley (Pre-Speech Path and Audiology);

Turkey
: Hadiye Serra Acar (Special Education) and Gulsah Kemer (Counseling);

Ukraine
: Iryna Babik (Psychology);

United
Kingdom: Richard Dickon Housman (Undecided), Charlotte Ingles (English), and Emma Rachel McNeil (Special Education)

Venezuela
: Adriana Carolina Isaac Lara (Interior Architecture);

Vietnam
: Ngoc Bich Le (Health Education) and Tho Chanh Dan Nguyen (Finance);

Zimbabwe
: Ottilia Machipisa (Special Education).

                                                         
Previous Article                                                Next Article

 

February 2009

Welcome to New International Exchange Students

AUSTRALIA
University of Canberra: Glen Collins (Psychology); Iain Hall (Sports & Exercise Science); Australian Catholic University: Jarrod Bux (Accounting); Royal Melbourne Institute of Technology: Elizabeth Hayes (Education); University of Southern Queensland: Candice Roberts (Accounting); Belinda Dunn (Business Administration);

AUSTRIA
The University of Klagenfurt: Klaus Traunsteiner (Business Administration);

BOLIVIA
The University Palermo: Stephanie Antelo Dabdoub (International Affairs and Global Development);

BOTSWANA
University of Botswana: Itumeleng Molefhe (Archeology and Environmental Science); Monde Mutumba (Psychology and Curriculum & Instruction);

CHINA
The Chinese University of Hong Kong: Sik Lau (Business Administration); Hoi Lam (Finance);

DENMARK
The University of Southern Denmark: Klaus Solund (Business Administration);

ESTONIA
The University of Tartu: Kadri Raudvere (Business Adminstration);

FRANCE
University of Paul Cezanne: Chi Nguyen (MBA); Sarah Lhermet (MBA);

GERMANY
The University of Mannheim: Sandra Fickweil (English);

ITALY
LIUC - Carlo Cattaneo: Thomas Del Signore (Business Administration); Riccardo Colombo (Business Administration);

KOREA
Ewha Women’s University: Dahye Kim (Business Administration);

MEXICO
Tec de Monterrey-Leon Campus: Daniel Torres Hernandez (Marketing & Business Administration); Tec de Monterrey-San Luis Potosi Campus: Mireya Espinosa Reyna (Business Administration); Tec de Monterrey-Tampico Campus: Alejandra Del Angel Najera (Marketing & Business Administration); Tec de Monterrey-Monterrey Campus: Rodrigo Tirado Corella (Business Administration); Ivan Salgado Cortez (Business Administration & Economics); Javier Diaz Morales (Business Administration); Celina Lozano Sandoval (Business Administration); Tec de Monterrey-Santa Fe: Jose Perez Alvarez (Marketing & Business Administration);

POLAND
University of Wroclaw: Katarzyna Krawcewicz (IGS--Russian Studies); Grzegorz Zapotoczny (Biology); Iwona Zyskowska (Psychology); Piotr Dobrosz (Women's & Gender Studies);

SINGAPORE
RMIT University: Shaun Fu (Finance); Yan Khoo (Business Administration); NBN Anastasia (Marketing);

SOUTH KOREA
Yonsei University: Min Kim (Chemistry); Yeoun Na (Business Administration);

TAIWAN
Yuan Ze University: Ling Chang (Business Administration);

TURKEY
Yeditepe University: Gamze Ucar (Business Administration); Burak Dogan (Business Administration); Arda Kaya (Graphic Design);

UNITED KINGDOM
Trinity College: Daniel Davies (Hospitality & Tourism Management); Haruka Fukushima (Hospitality & Tourism Management); Gareth Rowcliffe (Business Administration).

We welcomed both our exchange student and our degree-seeking students with a trip bowling.


Welcome to New International Degree-Seeking Students

AUSTRIA
Denise Dominique Reiter (Pre-Economics);

BENIN
Baturia Salifou (Pre-Business Administration);

CAMEROON
Esua Wilson Fonjock (Biology);

CHINA
Liwen Sun (Biochemistry), Haoyu Song, Guangzhen Feng (Pre-Business Administration), Xuan Wu (Accounting), Yuan Kong (Computer Science);

GERMANY
Felix Petzsche (Pre-International Business), Tanja Barth, Olga Dumarevski, Victoria Frerichs, Hartwig Johannes Paul Glowka , Danny Gruener, Tarak Jallouli, Hanno Karweit, Sabine Carolin Rieckert, Joern Ernst Rohland, Sven Erik Schiemann, Susanne Sirznich (Business Administration);

INDIA
Pooja Mishra, Dilip Vignesh Doraiswamy (Consumer, Apparel, & Retail Studies), Sapan Jot (Mathematics);

IRAN
Sepideh Abolghasem Ghazvini (Info Sys & Operations Management);

JAMAICA
Anestacia Elesia Swearing (Accounting);

JAPAN
Mutsumi Sato (Music);

KAZAKHSTAN
Anastassiya Popova (Art);

KENYA
Ruth Njambi Kinyua (Pre-Accounting);

LEBANON
Ahmad Abdulrahman Hamze (Medical Technology);

MALI
Bakary Diallo (Pre-Economics);

NIGERIA
 Jeremiah Ekene Onyemachi (Graduate, Biochemistry);

SAUDI ARABIA
Hanan Saad Althagafy (Chemistry), Faisal Mohammad Alburek (Info Sys & Operations Management);

SOUTH KOREA
Sera Jung, An Kung (Performance), Hyo Eun Choi (Art), Tae Ho Kwon (Interior
Architecture), Jong-Hun Bae (Music);

TAIWAN
Yung-Chieh Wang (Pre-Marketing);

TURKEY
Huseyin Eren Derinkok (Pre-Marketing), Gul Eda Derinkok (Pre-Finance).

 

 

December 2008

Students Nominated to Study Abroad Spring Semester 2009

Congratulations go to the following students who will be studying abroad for the spring semester, 2009.  IPC would like to wish them well on their adventures and we look forward to hearing about them when they get back!

Argentina
Del Salvador: Lindsay Armistead (International & Global Affairs & Development);

Australia        
Australian Catholic University: Kelsey McKinney (International Business);
Deakin University: Rachel Rosenthal (Music Performance);
James Cook University: Eleanor Beerbower (German), Mark Miriello (Speech Pathology & Audiology), Deanna Schmidt (International & Global Affairs & Development);
University of the Sunshine Coast: Bridgette Brooks (International & Global Arts & Belief Systems);

Botswana      
University of Botswana: Adam Landreth (Art: Design), Tiffany Watson (History), Cameron Wynn (Sociology);

China 
Beijing Normal University: John King (Art: Design & International Business);
Chinese University of Hong Kong: Gregory Flood (Sports Medicine), Lee Salisbury (Political Science), Shanyao Yang (English);

Denmark        
Aarhus School of Business: Roxanne Tave (English & International Business);

Estonia           
University of Tartu: Leigha Dennis (Art: Design), Karen Lepage (Undecided; Arts & Sciences), Kaylee Lewis (Pre-Media Studies: Media Management), Kelsey Maher (Elementary Education);

Finland
University of Oulu: Hunter Janes (International Business), Mary Keith (Nursing), Laura Moser (Accounting, Finance);

France
University Jean Moulin Lyon 3: Hilal Chami (International & Global Affairs & Development), Sean Elliott  (International Business), Seth Fisher (French), Emily Goodson (French), Laura Hancox (Human Resources), Ford Robertson (Music Composition), Gerson Sanchez (International Business), Suja Sawafta (International Business), Kathryn Thiede (Prelaw /Political Science);

Germany
University of Heidelberg: Hannah Anderson (French,International & Global Affairs & Development), Olivia Lynch (Marketing);
University of Mannheim:  Laurene Callender  (Biology), Daniel Nichols (Nutrition & Wellness), Krystal Pontickio (Marketing);
Heilbronn: Ko-Yun Yang (Pre-Media Studies: Film & TV Studies);

India
University of Hyderabad: Justina Janda (Nutrition: Human Nutrition & Dietetics);

Italy    
Sacro Cuore: Katie Dolan (Religious Studies);
LIUC - Carlo Cattaneo: Audrey Lisk (English), Alison Weeks (English);

Japan 
Kyoto Sangyo University: Xai Lor (Political Science, Economics, International Business);
Nagoya University of Foreign Studies: Zachary Huffman (Theatre: Design & Technical Theatre);
Ritsumeikan University: Jonathan Ross (Art: Painting), John Ward (Marketing);
Seinan Gakuin University: Brandon Davis (Biology, Chemistry: Biochemistry), Danielle Higgins (History, Prelaw/Political Science), Callie Stinnett (SES: Special Education);

South Korea  
Yonsei University: Kirby Cook (International Business), Mame Dioum (German), Seang Her (Art History/Museum Studies, European Studies), Jessica Mozingo (Communication Studies);

Mexico           
Tec de Monterrey, Monterrey Campus: Jason Banks (Elementary Education), Jessica Joyner (Dance), Ashlyne Reid (HDF: Early Care and Education), Xavier Rutz (Environmental Studies);
Tec de Monterrey, Queretaro Campus: Olivia Pettigrew (Biology), Raneesha Rollins (Health Studies), Jasmine Shepard (Entrepreneurship/Small Business), Shenena Smiley (International Business);
Tec de Monterrey, Guadalajara Campus: Kirstie Stofanik (Communication Studies, International & Global Affairs & Development);

New Zealand 
Massey University: Robert Freeman (Political Science), Kyle Blair (Economics);
Unitec University: Berklee Bowers (Biology);

Poland           
University of Wroclaw: Robert Gilbert (Spanish), Teresa Gonzalez (History), Danielle Hayes (Biology), Charlotte Ramey (School Social Work), Amanda Strelko (International Business);

South Africa  
University of Cape Town: Tabia McKinzie (Asian Studies, International Business), Ruth Ward (International Business, Marketing);

Spain  
University of Toledo: Colleen Brady (Finance), Sara Cook (International Business), Rita Endara-Monge (International & Global Affairs & Development), Kaitlyn Nortz (Biology), Samantha Roberts (Pre-Media Studies: News & Documentary), Deborah Winfield (Political Science);

Sweden          
Växjö University: Sonja Makitan (Economics, Women's & Gender Studies);

United Kingdom       
University of Hull: Danielle Boyst (Sociology);
Manchester Metropolitan University: Bree Carnes (Elementary Education), Elizabeth Chick (International Business), Walter Hecht (International Business), Mark Mundorf (Economics), Ciji Singletary (Dance); Jonathan Taylor (Political Science);
University of Strathclyde: Heather Sit (African American Studies, Sociology), James Stafford (Marketing), Perry Thomas (International Business);
Trinity College: Kayla Cunningham (Undecided; Arts & Sciences), Chelsea Kurtzman (International Business);
University of Ulster: Kara Bruce (Recreation & Parks: Leisure Services Management), Rana Jallad (Chemistry: Biochemistry), Sarah Rosenquest (English);

Uruguay         
Universidad Catolica del Uruguay: Katherine Allen (African American Studies).

Photographs of the study abroad student orientation workshop led by Tom Martinek Jr.:

 

October 2008

Student Achievement Awards


Dr. Penelope Pynes with Najoua Elbourakadi

Every Semester we like to acknowledge the excellent achievements of our international degree-seeking students who have maintained the grades and have a GPA of 3.5 and higher. On September 18, Michael Elliott, Director of International Student & Scholar Services, Norma Velazquez, Assistant Director of International Student & Scholar Services and Dr. Penelope Pynes, Associate Provost of International Programs, hosted a congratulatory lunch for those students who won an award and presented them with achievement certificates.  IPC would like to congratulate all those who earned the certificates and we wish them the same success for the future. 

Congratulations go to the following students:

Anguilla: Amethyst Eden Davis (Philosophy)

Argentina: Andres Nicolas Mila Prats (Music)

Bahamas: Donnae Susanna Yvonne Ward (Dance)

Bahrain: Fuad Abdulrahman Albureshaid (ELC)

Bangladesh: Humairia Areefa Islam (Media Studies) and Anupam Nath (Information Systems & Operations Management)

Belarus: Alena Kharoshka (Business Administration)

Bhutan: Tshering Tobgay (Geography)

Brazil: Denise P. Correa (Health Education) and Pablo D. Gusmao (Music)

Canada: Cherrel Miller (Curriculum and Teaching), Jeff J. Milroy (Public Health), Quynh N. Nguyen (Economics), Caroline Anne Sulatycki (Consumer, Apparel, and Retail Studies), and Zhaoxi Wang (Accounting)

China: Yiwen Bi (Curriculum and Instruction), Fang Chen (Education Research Methodology), Huan Ge (Computer Science), Chengzhi Lai (Nutrition), Beibei Liu (Accounting), Huixin Luo (Accounting), Yingjie Ou (Consumer, Apparel, and Retail Studies), Cheng Liu Ruiying (Applied Economics), Zhan Shu (Education Research Methodology), Yudan Chen Wang (Human Development & Family Studies),  Beibei Wang (Business Administration), Ying-Chen Wang (Education Research Methodology), Yiyang Wang (Business Administration), Yi-Hsin Wu (Drama), Huaibo Xin (Public Health), Guo Lin Zhao (Mathematics), Yanjuan Zhu (Library and Information Studies), Rui Jun Zou (Accounting)

France: Jerome Sauret (Exercise & Sport Science)

Germany: Peter Barghusen (Business Administration), Reik Boettner (Business Administration), Carolin Feierabend (International Business), Juergen Fleischmann (Business Administration), Tobias Lages (Business Administration), Jan Helge Meyer (Business Administration), Radha Mundkur (Performance),
Maik Stefan Schindler (Business Administration), Nicole Vomend (Business Administration)

Ghana: Reem Asenam Disu (Communication Studies)

Greece: Zoi Gkalitsiou (Speech Pathology and Audiology)

India: Rakesh Babu (Information Systems & Operations Management), Swetha Chakravarthi (Human Development & Family Studies), Gaurav Jaywani Dave (Public Health), Karishma Gurtu (Drama), Pinaz Kale (Computer Science), Vamsikrishna Kandhi (Chemistry), Rachana Bhavpradip Karnik (Human Development & Family Studies), Grishma Suresh Kulkarni (Business Administration), Srikrishnavinay Majety (Computer Science), Koel Majumder (Information Systems & Operations Management), Avik Mukherjee (Biology), Spandana Nimmagadda (Computer Science), Kalpesh Padhye (Business Administration), Gaurav B. Parikh (Exercise & Sport Science), Amrita Vipin Patel (Exercise & Sport Science), Prasad Avinash Pathak (Geography), Snehal Uttam Pawar (Computer Science), Rashmi Ranjana (Biology), Siva Kumar Rapuru (Chemistry), Kamlesh Singh (Consumer, Apparel, & Retail Studies), Ravi Thambusamy (Information Systems & Operations Management)

Jamaica: Stacy-Ann Kimala Lewis (Human Development & Family Studies)

Japan: Hiroshi Mizuno (Art), Soshi Samejima (Exercise & Sport Science), Natsuko Takemae (Special Education)

Kenya: Bellah Kiteki (Counseling), Esther Mulusa (English), Christine Wanjiku Nganga (Educational Leadership & Cultural Foundations), Muoki Dickson Wambua (Chemistry),

Lebanon: Ayman Adbulwahab Hamze (Pre-Business Administration)

Malawi: Dave Store (Education Research Methodology)

Morocco: Najoua Elbourakadi (Biochemistry)

Nigeria: Kenneth N. Onyejose (Health Education)

Pakistan: Amna Latif (Educational Leadership & Cultural Foundations)

Philippines: Hiyas Antonio Junio (Chemistry)

Romania: Mariana Mereoiu (Special Education)

Russian Federation: Andrey Bubnov (International Business),

Saudi Arabia: Abdulhadi Ali Abosaq (Physics), Wejdan Abdullah Alkaldi (Computer Science), Hassan Mohammed Alyami (Computer Science), Abdullah Essa Binmoamar (Library and Information Studies), Rozan Omar Maghrabi (Information Systems & Operations Management), Mohammad Salem E. Mushi (Library and Information Studies), Sierra Leone Rosemarie I. Madinda (Health Education)

Singapore: Evangeline G. Tan (Psychology)

South Korea: Changmo Cho (Exercise & Sport Science), Sooeun Cho (Consumer, Apparel, and Retail Studies), Mijin Chung (Counseling), Young Jin Hah (Exercise & Sport Science), Saerom Han (Undecided on Major), Sera Jung (Intensive English Language Program), Kyung Min Kim (Exercise & Sport Science), Eunah Kim (Information Systems & Operations Management), Yunhee Kim (Consumer, Apparel, & Retail Studies), Mun Soo Kim (Music), Yongung Kwon (Exercise & Sport Science), Hyun-Jong Lee (Music), YoonJeong Lee (Consumer, Apparel, and Retail Studies), Cho Seung Moon (Music), Heesun Nam (Nutrition), Youlee Sun (Music)

Spain:  Silvia Roig-Martinez (Romance Languages & Literatures), Esther Sanchez-Couto (Romance Languages & Literatures)

Sweden: Sofia Aidemark (Communication Studies), Anna Sofia Elisabeth Jansson (Business Administration)

Taiwan: Si-Yi Chen (Health Education), Ming-Yi Chou (Accounting), Hanwen Hsu (Accounting), Hsiao-Han Huang (Business Administration), Hsuan-Fang Hung (Special Education), Meng-Han Serena Lee (Business Administration), Zui Chih Lee (Consumer, Apparel, and Retail Studies), Jung- Chen Liang (Business Administration), Chih-Hsin Shen (Business Administration), Tzu-Ting Wang (Business Administration), Hung-Chang Wei (Music), Chieh-Ying Wu (Business Administration), Jui-Ling Yang (Nursing)

Thailand: Chatri Kaewmungkoon (Business Administration), Kwansuda Supornpijit (Business Administration)

Trinidad and Tobago: Jeremy Bailoo (Psychology), Raedene Copeland (Consumer, Apparel, and Retail Studies)

Turkey: Hadiye Serra Acar (Special Education), Zeynep Merve Akinci (Textile Products, Design and Marketing), Gulsah Kemer (Counseling)

United Kingdom: Richard Dickon Housman (Undecided on Major), Charlotte Ingles (English)

Vietnam: Ngoc Bich Le (Health Education)

                                                                            
Previous Article                                                                 Next Article

 

September 2008

Welcome to New International Students!

IPC is pleased to welcome the new international exchange students for fall semester, 2008.

ARGENTINA
: The University of Palermo: Bruno Cattorini (Business Administration & Management);

AUSTRALIA
: Australian National University: Nicholas Stokes (Political Science); Macquarie University: David McDonald (Economics); Royal Melbourne Institute of Technology: Dima Audra (Business Administration & Management), Joel Gangi (Education), Udeep Shrestha (Business Administration & Management);  University of Technology, Sydney: Edwina Morrison (Interior Architecture);

AUSTRIA
: The University of Klagenfurt: Cornelia Timko (Administration); The University of Salzburg: Moritz Schweighofer (Psychology);

CANADA
: Brock University: Jeremy Ferdman (Drama & Theatre);

CHINA
: Beijing Normal University: Gongting Wu (Physics), Bolin Zhang (Communications Studies); The Chinese University of Hong Kong: Chun Chung Kwok (Business Administration), Ming Chun Sinn (English), Wing Hung Tse (Communication & Journalism);

DENMARK
: Aarhus School of Business: Jens Boesen (Business Administration), Henrik Skjoldborg (International Business & Finance); Copenhagen Business School: Emil Mo Sanderod (Economics & Finance); The University of Southern Denmark: Katrin Andresen (Business Administration);

ESTONIA
: The University of Tartu: Annika Kiili (Spanish);

FINLAND
: The University of Oulu: Aliisa Alahaivala (Marketing & Business Administration), Jemina Isoviita (Geography), Taiju Jaatinen (Marketing & Business Administration), Heidi Leirimaa (Communication Science & Disorders), Minna Siimes (Political Science); The University of Turku: Ruth Nybacka (Speech & Language Pathology);

FRANCE
: The University of Angers: Anais Onillon (Literature & History); The University of Lyon 3: Anissa Chihaoui (Business Administration); The University of Rennes: Agathe Demanneville (American Literature & Media Studies).

GERMANY
: The University of Freiburg: Katharina Kohler (English Language); The University of Heidelburg: Tobias Gerber (African American History); The University Konstanz: Wera Firak (Economics & Business Administration); The University of Mannheim:  Jakob Arndt (History), Florian Eisenbarth (Business Administration), Desiree Lang (History), Susanne Rentsch (English & Business Administration), Anna-Luisa Zwick (English);

JAPAN
: Kansai Gaidai University: Kaori Fujii (Tourism & Hospitality Management); Nagoya City University:  Mai Yamamoto (Sociology & Psychology); Ritsumeikan University:  Kumi Nakamura (Business Administration); Seinan Gakuin University: Rika Higasa (Anthropology), Tadao Hirayama (English); Soka University: Mayo Kuroki (Business Administration & Hospitality), Mayu Tsuchiya (Business Administration & Hospitality Management);

KOREA
: Kangnam University: Min kyung Kim (Business Administration), Ajin Lee (Economics);

MEXICO
: Tec de Monterrey: Jacqueline Gordoa Plascencia (Business Administration), Vania Lara Martinez (Business Administration), Aura Sandoval Guatibonza (Business Administration);Tec de Monterrey-Ciudad de Mexico Campus: Sarycarmen Diaz Gonzalez Salas (Business Administration); Tec de Monterrey-Guadalajara Campus: Ana Montes Rivas (Business Administration); Tec de Monterrey-Leon Campus: Daniela Hernandez Huerta (Business Administration), Elisa Lomelin Elizondo (Business Administration), Lizzury Rodriguez Ramos (Business Administration); Tec de Monterrey-Tampico Campus: Jorge Govela Sandoval (Business Administration), Isbet Rebaj Collado (Business Administration), Bertha Rodriguez Gomez (Business Administration); Tec de Monterrey-San Luis Potosi Campus: Juan Alvarez Palau (Business Administration); Tec de Monterrey-Zacatecas Campus: David Segura de la Cruz (Business Administration);

NETHERLANDS
: Tilburg University: Leonie van de Laarschot (Communications);

SPAIN
: The University of Extremadura: Luis Marin Cuadrado (Business Administration), David Ullan Gonzalez (Business Administration); The University of Granada: Carmen Navarro Luzon (Computer Science); The University of Toledo, Alicia Armero Atienza (Business Administration);

SWEDEN
: Vaxjo University: Rasmus Bergkvist (Marketing & Busniess Administration), Montathar Faraon (Psychology), Helene Gullichsen (Media Studies), Sarah Ljungberg (Marketing & Business Administration);

TURKEY
: Yeditepe University: Aytekin Altan (Business Administration), Gurkan Bicer (Business Administration);

UNITED KINGDOM
: The University of Hull: Jonathan Hobson (Tourism Management), Makanka Mulenga (Business Administration), The University of Keele: Fiona Whitting (American Studies); Manchester Metropolitan University; Jon Blissett (Media Studies & Computer Science), Naomi Jolly (Geography), Claire Murphy (Information Systems & Operations Management), Rebecca Walton (Business Administration), Heather Whitaker (Economics); The University of Plymouth: Muslim Ahmed (Business Administration), Sarah Barrett (Business Administration), Naomi Matthewman (International Business/Business Administration), Jessica Maw (Business Administration); The University of Ulster: Roisin Atcheson (Nutrition).

We are also pleased to welcome the new international degree-seeking students for fall semester:
AUSTRALIA: Lucy Dougherty (Pre-Accounting);

BOLIVIA: Daniela Zapata (Economics);

CANADA: Deanna Carere (Genetic Counseling), Nicole Strum
(Music);

CHINA: Chen Chi, Xiaoyu Li, Yanfen Song (Computer Science); Xuemei Zhao (Pre-Accounting), Chenchen Liu (Accounting),  Jinghao Zhao (Pre-Business Administration), Yue Yan, Lin Jing Xu, Liping Wang (Business Administration), Ning Kang (Drama),  Xinrui Wang (Education Research Methodology),  Senlin Chen (Exercise & Sport Science),  Xiaochu Hu (Geography),  Lei Wang, Yue Ren (Information  Systems & Operations Management),  Kaiwen Mai (Mathematics), Yannan Li (Music); 

COLOMBIA: Astrid Ochoa Campo (Romance Languages & Literates), Ana Lucia Martinez
Rojas (General Studies);

GERMANY:  Beatrice Kuhlmann (Psychology);

INDIA: Rohini Patil, Aparna Meka (Biochemistry); Rutvee Shah, Parth Shah (Business Administration),   Shahnaz Qadri (Chemistry), Rajiv Pamidimukkala, Spoorthy Nimmagadda (Computer Science); Parvathi Padmanabhan, Vinod Shanmugam (Consumer, Apparel, & Retail Studies); Pooja Vadehra (Human Development & Family Studies); Hetal Thaker (Psychology);

IRAN: Ali Ardestani (Information Systems & Operations Management); Alireza Zibaie (Psychology);

JORDAN:  Rabeah Rawashdeh (Chemistry);

KAZAKHSTAN: Almagul Kanafina (Biology);

KENYA: Catherine Kiptinness (Health Education);

LEBANON: Ahmad Hamze (Medical Technology), Ayman  Hamze (Pre-Business Administration);

LITHUANIA: Agneta Morkunaite (Hospitality & Tourism Management);

NIGER: Abdoul Kader Salou Doudou (Biology);

NIGERIA: Oluwatoyosi Adekeye (Health Education);

PHILIPPINES: Abigaiel Fetalvero (Human Development & Family Studies);

SAUDI ARABIA: Mohammed Alzahrani, Wejdan Alkaldi (Computer Science), Ahmad Aldakhil (Information Systems & Operations Management), Abdulrahman Aleisa (Pre-Finance);

SENEGAL: Khadidja Sall (Communication Studies);

SOUTH KOREA: Jeong Sep Sihm (Accounting), Soo-Yeon Kim (Art), Yongung Kwon, Bumsoo Ahn (Exercise & Sport Science); Young Min Moon (Interior Architecture); Yooju Han, Jong-HunBae,  Sera Jung (Music); Yoo Min Chun (Nutrition); Youngkwang Kang, Sun Uk Kim (Pre-Business Administration); Seuk-Ho Kim (Pre-Marketing); Hyun Jong Chung (Psychology);

TAIWAN: Lun-Hsien Chang (Biology); Pei Yu Lu, Jou-Ya Wang, Chih-Wei Tai, YuChen Chang,  Chia-Yu Kuo, Su-Ting Ma (Business Administration);   Ya-Ting Shang (Exercise & Sport Science);

THAILAND: Peeraya Teowattanakul (Business Administration);

TRINIDAD AND TOBAGO: Amanda Headley (Pre-Speech Path and Audiology);

TURKEY: Orcun Seyrek (Pre-International Business);

UKRAINE: Oleg Levoshych (Mathematics), Iryna Babik (Psychology);

UNITED KINGDOM: Emma McNeil (Special Education);

UZBEKISTAN: Djavlan Babadjanov (Business Administration), Adriana Isaac Lara (Interior Architecture).

The students spent August 19-24 settling in and attending orientation at UNCG before starting classes on Monday, August 25. Good luck for the coming semester from everyone at the International Programs Center!

Page updated: May 21, 2009

Accessibility Policy

International Programs Center
The University of North Carolina at Greensboro
127 McIver Street
Greensboro, NC 27402-6170
VOICE 336.334.5404
FAX 336.334.5406