UNCG Home | IPC Home | IPC eNewsworthy | Contact us
Volume 10 Edition 7: April 2011

welcome

 faculty & staff

 international students

 special programs

 student highlights

 visitors & scholars

 faculty corner

 INTERLINK

 upcoming events

 contact us

 print this issue

Share

Study Abroad & Exchange Orientation

On March 26, students going abroad for summer, fall, and full- year programs attended an all-day orientation put on by the Study Abroad & Exchange Programs staff. The orientation is an important step in the process of going to study abroad as the students are engaged in discovering information that will help prepare them for a safe and successful experience.

Andrea Navas helps students check in during orientation

As students arrived, they had a chance to have their picture taken using some fun props, including their choice of banners to stand in front of. The day began with a Welcome exercise that got the students moving and talking to one another, finding out where they are studying abroad, and asking the question, “If you could only bring one thing with you abroad, what would it be?” Then Drs. Penelope Pynes and C.K. Kwai gathered all the parents who were present for a special orientation, where they addressed the issues and questions parents have when sending their child abroad.

A lively game of 40 questions kept students engaged

In addition to the photo op, the IPC staff had a couple new activities for the orientation. Instead of just answering their “40 Questions” of things students should know before going abroad, they hosted a game show where students competed to answer the questions as quickly as possible to win points for their team. Pre-recorded video tips from students who have studied abroad added peer experiences. Later in the day, the staff made a Skype call to a UNCG student currently studying abroad in Germany so students could have the chance to ask questions and hear advice from someone on exchange at that moment. Additionally, a session on Intercultural Awareness was led by Dr. Mark Villacorta of the Office of Multicultural Affairs and Denise Bellamy.

As usual, an international student panel made up of # students from # of our partner universities were present to talk about their experiences as exchange students at UNCG and what the others could expect when they went abroad. This activity always gets a lot of positive response from the outgoing students who enjoy hearing about the social and cultural details from international exchange students. Afterwards, students broke out into faculty-facilitated country-specific workshops where they had another opportunity to engage with exchange students from the universities they will be going to in the upcoming months.

Students have two more, shorter orientation meetings that deal specifically with financial matters and academics before they leave on their programs.

Thanks to all the former study abroad students who volunteered and to the following faculty and staff for their help: Dr. Jamie Anderson, Heidi Fischer, Steve Flynn, Wendy Jones-Worden, Dr. C.K. Kwai, Dr. Seung-Hyun Lee, Sara Poole, Dr. Chiaki Takagi, Dr. Mark Villacorta.

IPC congratulates all students who were selected for study abroad and exchange programs for the upcoming year! Here is the Nomination List for summer 2011, fall 2011, and full year 2011-12 programs:

AUSTRALIA
Australian Catholic: Alysa Artis (Exercise & Sport Science), Dane Kenney (Pre-Entrepreneurship);
Ballarat University: Tracie Lesane (Accounting), Holden Weaver (International Business);
Deakin University: Taylor Williams (Communication Studies);
Edith Cowan: Shannon Green (Biology);
James Cook: Courtney Smith (Biology);
Macquarie: Sara Cifelli (Business Administration);
RMIT: Meredith Clavin-Marquet (Media Studies);

BELGIUM
Plantijn: Telea Dula (Social Work), Jean Wegger (Social Work), Tina Yang (Social Work);

BOTSWANA
University of Botswana: Jessica Bray (Biology), Rebecca Hatley (Psychology);

CHILE
UMCE: Sasha Moore (Spanish);

CHINA
Beijing Normal: Joshua Williams (Pre-International Business);
Chinese University of Hong King: Ashley Carden (International Business), Sonia Deochand (Biology), Matthew Puzio (Business Administration), John Watson (Political Science); Desiree Bell (Psychology); Deryle Daniels (African-American Studies);

DENMARK
Aarhus: Shannon Boller (Business Administration), Corey Cornelius (Information, Systems & Operations Management);
EP Copenhagen: Gregory Clinnin (Political Science), Saed Qunbar (Psychology);

FINLAND
Oulu: Steven Burbage (Business Administration), Katherine Dadosky (Pre-Elementary Education), Sarah Goff (Anthropology), Joseph Hargett (Media Studies); Anthony Stewart (Biology); Daniel Partridge (Biology);
University of Turku: Annika Lepisto (Pre-International Business);

FRANCE
Lyon 3: Jelissa Dawson (Pre-International Business), Ivy Jump (Communication Studies), Samuel Otterbourg (English), Janelle Reed (Marketing);
Rennes 2: Jordan Garcia (French), Esha Grover (Music), Philip McClung (German), Juliet Osuji (Psychology), Rachel Stroud (Pre-Entrepreneurship);
ISEP- Savoie: Anna Young (Consumer, Apparel & Retail Studies);
Universite Jean Monnet de Saint Etienne: Maria Fischer (Music);
Universite Paul Valery: Seth Fisher (French);

GERMANY
EP Konstanz: Elizabeth Ashley (Psychology);
EP Mannheim: Tara Bitar (Business Administration), Christina Carrier (Information, Systems & Operations Management), Margarita Chala (Marketing), Andrew Clouse (Physics), Barton Cox (Business Administration), Drew Gehringer (Finance), Patricia Gentry (Pre-Marketing), Matthew Johnson (International Business), Paul Kelly (Pre-International Business), Catherine Lane (Psychology), Ansley Lawson (International Business), Chelsey Pany (Pre-Information Systems & Operations Management), Sarah Pickett (Business Administration), Anna Pollock (Pre-Business Administration), Taylor Ulrich (Information Systems & Operations Management), Michelle Yazvac (Environmental Studies);
EP Stuttgart: Justin Leiker (Religious Studies), Margaret Maurer (Pre-Deaf Education);

GHANA
University of Ghana: Shaquinta Hedgepeth (Psychology);

INDIA
Hyderabad: Autumn Farrell (Art); Olivia Kirby (English);

ITALY
LIUC- Carlo Cattaneo: Brianna Bell (Business Administration);
ISEP- Sacro Cuore: Hannah Clary (Consumer, Apparel & Retail Studies), Myles Scott (Pre-International Business);

JAPAN
Chukyo University: Corey Biles (Computer Science);
Ritsumeikan: Eric Closs (History);
Seinan Gakuin: Amy Locke (International & Global Studies), Evan Small-Oie (International & Global Studies);

SOUTH KOREA
Sogang: Mary Beaman (English), Jamie Bloom (Media Studies), Kaylee Webster (International & Global Studies);
Yonsei: Charese Allen (Interior Architecture), Solomon Lennon (Pre-Economics), Kristen Willis (Interior Architecture);

MEXICO
EP ITESM Queretaro: Bradley Greene (International Business), Catherine Rachide (Spanish);

THE NETHERLANDS
Arnhem- HAN: Adrienne Davis (Hospitality & Tourism Management), Sarah Lynes (Pre-Business Administration);

NEW ZEALAND
Massey: Jage Lothian (Business Administration);

NICARAGUA
Universidad Americana: Destiny Boyd (Spanish), Courtney Keeton (International & Global Studies);

PERU
USIL: Derek Boone (International Business), Smith Chipley (Human Development & Family Studies), Jessica Harris (Human Development & Family Studies), Nanette Kennedy (Religious Studies), Rachel McLaughlin (Pre-Business Administration), Joshua Porter (Communication Studies), Rayna Tyson (Sociology);

RUSSIAN FEDERATION
Kazan State: Robert Dalrymple (Sociology), Summer Griffin (undecided), Hannah Hemphill (Russian Studies), Brian Wilson-Walls (Russian Studies), Brody Wooten (Russian Studies);

SOUTH AFRICA
Cape Town: Umair Awan (Exercise & Sport Science), Candace Butler (Pre-Hospitality & Tourism Management), Allison Easley (Religious Studies), Ayanna Haskell (Human Development & Family Studies), Whitney Johnson (Religious Studies);

SPAIN
Granada: Juana Martinez Rodriguez (Entrepreneurship), Ashley Troiano (Biology);
Toledo: Juliana Melton (Spanish);
ISEP- Almeria: Kristen Prosser (Anthropology);

SWEDEN
EP Lund: Sarah Janda (Environmental Studies);

TAIWAN
Yuan Ze: Adam Wiglesworth (International Business);

TURKEY
Yeditepe: Michael Wells (Anthropology);

UNITED KINGDOM
Keele: Sharolet Latiolais (Political Science);
MMU: Jillian Anderson (Linguistics), Samuel Dalzell (English), Neil Grim (Media Studies), Allen Gunn (Communication Studies), Natalie Johnston (Media Studies, Ciji Singletary (Political Science), Ieisha Thomas (English);
Trinity: Terrance Johnson (Drama), Rebecca Lowe (History), Elizabeth Traub (Art), Megan Whinna (Elementary Education), Charlena Wynn (Art), Rachel Young (Drama);
Ulster: Jessica Abernethy (Communication Studies), Samantha Brown (Biology), Cathleen Fisk (Art), Meghan Kaufmann (Interior Architecture), Lauren Rhew (Business Administration);

URUGUAY
EP Universidad Catolica del Uruguay: Aja Langford (Communication Studies).

ISEP VARIOUS
Corey Biles (Computer Science), Destiny Boyd (Spanish), Dereke Clements (Dance), Maria Fischer (Music), Seth Fisher (French), Shaquinta Hedgepeth (Psychology), Courtney Keeton (SPLS), Annika Lepisto (PINT), Myles Scott (PINT).

Previous editions:
- Vol 10, ed 6: March 2011
- Vol 10, ed 5: February 2011
- Vol 10, ed 4: December 2010
- Vol 10, ed 3: November 2010
- Vol 10, ed 2: October 2010
- Vol 10, ed 1: September 2010
archived editions