The 10th Annual UNCG Regional Mathematics and Statistics Conference
Saturday, November 1, 2014

  1. UNCG RMSC Home
  2. People
    1. Registration/Abstract Submission
    2. Registered participants
    3. Organizers
    4. Scientific Committee
  3. Program
    1. Date: 11/01/2014
    2. Schedule
    3. Morning Plenary Lecture
    4. Afternoon Plenary Lecture
    5. Accepted abstracts
  4. Conference proceedings
  5. Paper competition
  6. Useful links
    1. Local information
    2. Accommodation
    3. Conference flyer
    4. How to give a talk
  7. Our sponsors
  8. Email us
  9. NSF logo

Schedule of the conference

Saturday 11/1/2014

8:00 a.m. - 8:50 a.m.Registration and refreshments, in front of SULV 101
8:50 a.m. - 9:00 a.m.Welcoming remarks, SULV 101
Dr. Ratnasingham Shivaji, H. Barton Excellence Professor and Head
9:00 a.m. - 9:45 a.m.Plenary Lecture SULV 101
Chair: Jan Rychtář
Jerome Goddard II: How small is too small? Modeling the effects of habitat fragmentation via reaction diffusion equations
9:45 a.m. - 10:00 a.m.Coffee break
10:00 a.m. - 11:00 a.m.Parallel morning sessions M1-M5
11:00 a.m. - 11:15 a.m.Coffee break
11:15 a.m. - 12:15 p.m.Parallel morning sessions M6-M10
12:15 p.m. - 1:45 p.m.Lunch break
1:45 p.m. - 3:00 p.m.Parallel afternoon sessions A1-A5
3:00 p.m. - 3:15 p.m.Coffee break
3:15 p.m. - 3:25 p.m.Best presentation award ceremony, SULV 101
3:25 p.m. - 3:30 p.m.Closing Remarks, SULV 101


Morning sessions M1-M5 (10:00 a.m. - 11:00 a.m.)

Morning session M1 (SULV 101)

Chair: Dr. Irina Victorova

10:00 a.m. - 10:15 a.m. Eli Thompson and Jasmine Everett: Interaction Neighborhoods and Memory Effects in a Spatial Prisoner's Dilemma Game
10:15 a.m. - 10:30 a.m. David Suarez: Influence of Individual's Mobility and Neighborhood Size on the Evolution of Cooperation
10:30 a.m. - 10:45 a.m. Saniita FaSenntao and Kaleigh Mulkey: Modeling Traffic At An Intersection
10:45 a.m. - 11:00 a.m. Dennys Rosales: Modeling Traffic At An Intersection

Morning session M2 (SULV 103)

Chair: Dr. Hyunju Oh

10:00 a.m. - 10:15 a.m. Alexander Middleton: A Nonlinear Model of Cancer Tumor Treatment With Cancer Stem Cells
10:15 a.m. - 10:30 a.m. Leigh Ann Herhold and Dan Thomas Oliver: Evaluating the Effects of Treatment Terms on White-Nose Syndrome
10:30 a.m. - 10:45 a.m. Kira Crawford and Aaleah Lancaster: Mathematical Model of African Sleeping Sickness
10:45 a.m. - 11:00 a.m. Chasity Dorsett and Marie Paulemond: Dynamic Model of Dengue Fever

Morning session M3 (SULV 200)

Chair: Dr. Sat Gupta

10:00 a.m. - 10:15 a.m. Troy Kling: Statistical Image Filtering and Denoising Techniques for Synthetic Aperture Radar Data
10:15 a.m. - 10:30 a.m. Erin Donahue: Looking at Kurtosis: Is my data normal?
10:30 a.m. - 10:45 a.m. Marschall Furman, Nicholas Kapur and Wanlin Zheng: An Investigation of the Efficiency of Slime Mold as a Maze-Solving Algorithm
10:45 a.m. - 11:00 a.m. Rebecca Law and Brady Melton: Evaluating the Strength of Evidence in DUI Cases Presented in North Carolina

Morning session M4 (SULV 201)

Chair: Dr. Chad Awtrey

10:00 a.m. - 10:15 a.m. Robin French: A new algorithm for Galois groups of quintic polynomials
10:15 a.m. - 10:30 a.m. Christina Jones: Series Representations of Pi
10:30 a.m. - 10:45 a.m. Aziz Contractor: On a convergence/divergence problem from integral calculus
10:45 a.m. - 11:00 a.m. Madeline Edwards: Derivative Sign Patterns for Infinitely Differentiable Function in Three-Dimensions

Morning session M5 (SULV 203)

Chair: Dr. Zachary Abernathy

10:00 a.m. - 10:15 a.m. Velinda Calvert: Solution of Lane-Emden type equations using rational Bernoulli functions
10:15 a.m. - 10:30 a.m. Ryan Grove: Comparison of Nonlinear and Linear Stabilization Schemes for Advection-Diffusion Equations
10:30 a.m. - 10:45 a.m. Joseph Hart: Numerical Method for Random Differential Equations
10:45 a.m. - 11:00 a.m. Tulsi Upadhyay: Quadratic Splines Maximum Entropy Method to Approximate the Invariant Density of the Frobenius-Perron Operators


Morning sessions M6-M10 (11:15 a.m. - 12:15 p.m.)

Morning session M6 (SULV 101)

Chair: Dr. Kristen Abernathy

11:15 a.m. - 11:30 a.m. Jameel Abbess IV: Modeling with Advanced Engineering Applications: The overview of CI MATH 4990, the propagation of heat along the human arm in electric arc phenomenon
11:30 a.m. - 11:45 a.m. Michael Bates: Heat generation under mechanical vibrations for materials with high dissipation: The connected problem of thermo viscoelasticity
11:45 a.m. - 12:00 p.m. John Cruickshank: The Growing Heart Changes Courses: An Analysis of Trabeculation's Effect on Hemodynamics in Math and Physical Models of a Developing Vertebrate Heart
12:00 p.m. - 12:15 p.m. Andrea Lane: Bumps and Ridges: Effects of Trabeculae in Heart Morphogenesis

Morning session M7 (SULV 103)

Chair: Dr. Hyunju Oh

11:15 a.m. - 11:30 a.m. Matthew Buhr: Trade-off of Glial Cell Actions in Response to Ischemic Hypoxia in the Brain
11:30 a.m. - 11:45 a.m. Madeline Edwards: Identification of Transcription Factor Programs under Methylation Control during Brain Development
11:45 a.m. - 12:00 p.m. Jia Zhao: 3D Mathematical Modeling and Simulations of Cell Mitosis by a Phase Field Approach
12:00 p.m. - 12:15 p.m. Yao Messan: Parameter Sensitivity Analysis for CO-mediated Sickle Cell De-polymerization

Morning session M8 (SULV 200)

Chair: Dr. Sat Gupta

11:15 a.m. - 11:30 a.m. Stephen Meier: Pattern Formation in Continuous Neural Networks
11:30 a.m. - 11:45 a.m. Jamie Rowell: Exploring the Role of Yeast Nutrient in Hard Cider Brewing
11:45 a.m. - 12:00 p.m. Eli Mullis: Item Response Analysis of PTSD Questionnaires for Veterans
12:00 p.m. - 12:15 p.m. William Smith: Questionnaire Refinement in Neuropsychological Assessments

Morning session M9 (SULV 201)

Chair: Dr. Chad Awtrey

11:15 a.m. - 11:30 a.m. Nicole Soltz: Counting Roots and Galois Groups
11:30 a.m. - 11:45 a.m. Dani Moran: Groups as Metric Spaces
11:45 a.m. - 12:00 p.m. Ontario Stotts: Isomorphy Classes of Trivolutions of $SL_2(k)$
12:00 p.m. - 12:15 p.m. Noah Hughes: Reverse Mathematics and Marriage Problems

Morning session M10 (SULV 203)

Chair: Dr. Michael Dancs

11:15 a.m. - 11:30 a.m. Thir Dangal: The Kansa's Method with Staggered Technique
11:30 a.m. - 11:45 a.m. Balaram Khatri Ghimire: Lagrange Interpolation Polynomial Scheme for the Numerical Solution of the time dependent Partial Differential Equations using Localized MPS
11:45 a.m. - 12:00 p.m. Anup Lamichhane: Particular Solution of Matern RBFs and its implementation in Method of Particular Solution
12:00 p.m. - 12:15 p.m. Hunter Denham: Multiple Solutions of a Resonant Boundary Value Problem


Afternoon sessions A1-A4 (1:45 p.m. - 3:00 p.m.)

Afternoon session A1 (SULV 101)

Chair: Dr. Kristen Abernathy

1:45 p.m. - 2:00 p.m. William Frazier: Blow Up Failure in the Destabilization of the White Hen Egg Lysozyme Protein
2:00 p.m. - 2:15 p.m. Antonio Porras: Reasonance and Margin Flexibility upon Oblate Jellyfish
2:15 p.m. - 2:30 p.m. Jordan Price: Ecological models with U-shaped density dependent dispersal
2:30 p.m. - 2:45 p.m. Sarah Stokely: Modeling the Population Dynamics of Daphnia Magna
2:45 p.m. - 3:00 p.m. Maira Williams: The Role of the Pericardium in the Circulatory System of the Juvenile Tunicate - A Computational Modeling Approach

Afternoon session A2 (SULV 103)

Chair: Dr. Michael Dancs

1:45 p.m. - 2:00 p.m. Myung Jun Kim: Estimating Critical Stock Price for an American Option with Dividends Near Expiration by Method of Sub- and Super-solution
2:00 p.m. - 2:15 p.m. Chi Zhang: Numerical Solutions of American Options with Dividends
2:15 p.m. - 2:30 p.m. Sumen Sen: Finite Copula Mixture Models and Estimation
2:30 p.m. - 2:45 p.m. Aaron Rapp: Constructing n-Uniform Hypergraphs with Restricted Clique Sizes
2:45 p.m. - 3:00 p.m. Christopher Paoletti and James Withers: Evolutionary Games on Graphs

Afternoon session A3 (SULV 200)

Chair: Dr. Sat Gupta

1:45 p.m. - 2:00 p.m. Mokhaled Abd Allah: The effect of nature noise in classification of handwritten digits using Deep Learning techniques
2:00 p.m. - 2:15 p.m. Tejo Sindhu Chennupati: Classification of Intellectual Merit using Random Forests and MapReduce Programming Model
2:15 p.m. - 2:30 p.m. Anu Chhabra: Field Work Validation of an Optional Unrelated Question RRT Model
2:30 p.m. - 2:45 p.m. Thomas Oseroff: Bayesian Model Calibration Techniques for Physical Applications
2:45 p.m. - 3:00 p.m. Aida Briceno: The Dynamics of Offensive Messages in the World of Social Media

Afternoon session A4 (SULV 201)

Chair: Dr. Chad Awtrey

1:45 p.m. - 2:00 p.m. Alex Smyth: The Madness of March: Predicting the NCAA Division I Men's College Basketball Tournament Using Markov Chains
2:00 p.m. - 2:15 p.m. James Rudzinski: Pilesize Dynamic One-Pile Nim
2:15 p.m. - 2:30 p.m. Jared Dangar: Generalizing Functions to Functions of Matrices
2:30 p.m. - 2:45 p.m. Ryan Story: Nonnegative Matrix Factorization Methods
2:45 p.m. - 3:00 p.m. Lee Fisher: A Geometric Approach to Voting Theory

Afternoon session A5 (SULV 203)

Chair: Dr. Zachary Abernathy

1:45 p.m. - 2:00 p.m. Lauren Holden: The hereditary approach to time dependent modeling with fractional exponential function
2:00 p.m. - 2:15 p.m. Tim Antonelli: The effect of assuming a constant population size in models for the spread of Wolbachia
2:15 p.m. - 2:30 p.m. Guy Oldaker IV: Investigation of Two Dimensional and Three Dimensional Flow Over Mountains With Shallow-Water Numerical Models
2:30 p.m. - 2:45 p.m. David Sykes: Toxoplasmosis Vaccination Strategies
2:45 p.m. - 3:00 p.m. Sarah Parsons: The discretization of ordinary differential equations

 

Page updated: 28-Oct-2014

Accessibility Policy

UNCG RMSC
The University of North Carolina at Greensboro
130 Petty Building
Greensboro, NC 27402-6170
VOICE 336.334.5836
FAX 336.334.5949
EMAIL rychtar@uncg.edu