The Annual UNCG Regional Mathematics and Statistics Conference

The 14th Annual UNCG RMSC, Saturday, November 3, 2018

Tentative schedule of the conference

Saturday 11/3/2018

8:00 a.m. - 8:50 a.m. Registration, Posters set up and refreshments, in front of SOEB 114
8:50 a.m. - 9:00 a.m. Welcoming remarks, SOEB 114
Jan Rychtar
9:00 a.m. - 9:45 a.m. Plenary Lecture SOEB 114
Chair: Chad Awtrey
Professor Suzanne L. Weekes: Mathematical Modeling in Cancer Research
9:45 a.m. - 10:00 a.m. Coffee break
10:00 a.m. - 11:30 a.m. Parallel morning sessions
11:30 a.m. - 12:30 p.m. Poster Session
noon - 1:15 p.m. Lunch
1:15 p.m. - 2:30 p.m. Parallel afternoon sessions
2:30 p.m. - 2:45 p.m. Coffee break
2:45 p.m. - 3:30 p.m. Panel on Math-Stat Careers SOEB 114
Panelists: Adam Boseman (VF Corporation), Lee Hunt (Geographic Information Systems), Jeff Lail (Syngenta), Thomas Parrish (Software Developer), Hristo Pavlov (Lincoln Financial Group), Chris Vanlangenberg (Apex Analytix)
3:30 p.m. - 3:45 p.m. Best presentation award ceremony, SOEB 114

Morning sessions M1-M3 (10:00 a.m. - 11:30 a.m.)

Morning session M1 (SOEB 114)

Chair: Dr. Ajanta Roy

10:00 a.m. - 10:15 a.m. Joshua Safley: Stability of Dishonest Signalling in Extended Pygmalion Game
10:15 a.m. - 10:30 a.m. Luis Ramirez: Applying Spectral Projected Gradient and Simulated Annealing Optimization for CT Image Reconstruction
10:30 a.m. - 10:45 a.m. Spencer Gales: The Mathematics of the Head Injury Criterion
10:45 a.m. - 11:00 a.m. Jessica Stevens: A Mathematical Model for Tumor Growth and Treatment Using Virotherapy
11:00 a.m. - 11:15 a.m. Mary McBride: Dynamics of an HIV-1 Virotherapy Model
11:15 a.m. - 11:30 a.m. John Brotemarkle: A Time Delay Model of Immune Response with Drug Resistance in Tumor Cells


Morning session M2 (SOEB 120)

Chair: Dr. Arran Hamm

10:00 a.m. - 10:15 a.m. Chris Chamberlin and Jacob DeCapua: Towards a Game Analogue of Brooks' Theorem
10:15 a.m. - 10:30 a.m. Elijah DeJonge: Destroying the Ramsey Property by the Removal of Edges
10:30 a.m. - 10:45 a.m. Will Stiles: Anti-Ramsey Hypergraph Numbers
10:45 a.m. - 11:00 a.m. Aidan Draper: Investigating Image Quality Loss
11:00 a.m. - 11:15 a.m. Joshua Fitzgerald: To Boldly Go: A Python Framework for Automatic Low-Energy Trajectory Design
11:15 a.m. - 11:30 a.m. Michael Reed: Optimal Polynomial Form Characteristic Methods


Morning session M3 (SOEB 108)

Chair: Dr. Scott Zinzer

10:00 a.m. - 10:15 a.m. Alex Chandler: Thin Posets and Diamond Transitivity
10:15 a.m. - 10:30 a.m. Austin Lawson: Persistence Curves: A New Vectorization of Persistence Diagrams
10:30 a.m. - 10:45 a.m. Kalani Thalagoda: Continued Fractions with Irrational Denominators
10:45 a.m. - 11:00 a.m. Victor Summers: An application of spectral sequences to the Khovanov homology of 3-braids
11:00 a.m. - 11:15 a.m. Claire Zajaczkowski: Surgery Obstructions to Seifert Fibered Homology Spheres
11:15 a.m. - 11:30 a.m. Qing Liu: Anisotropic functional deconvolution with long-memory noise


Poster session (SOEB hallway)

Chair: Dr. Igor Erovenko

  1. Kenyona Bethea and Shantaga Lemasney: Optimal Personal Protection Strategies for Middle East Respiratory Syndrome
  2. Cameron Cinel: Extensions of the $p$-adic Numbers of Degree $p^2$
  3. Jacob Crouse: Comparing Prediction Errors Associated with Data Splitting Methods
  4. Hannah Elser and Dana Gerraputa: On Game Chromatic Number: Mycielskians
  5. Addie Harrison: Visual Human Tracking and Image Formation
  6. Carolina Herrera and Ciera Tucker: Optimal Condom Usage to Prevent Chlamydia
  7. Lynn Huang: An Algorithm for Adjusted Kernel Linear Discriminant Analysis
  8. Juan Quiroa: Enumeration of Ramification Polygons of Degree $p^2$
  9. Hannah Ross and Kristina Smith: Hand Foot Mouth Disease - Fuzzy Game Theoretic Approach
  10. Jaime Seith: Tuning Parameter Selection for KLDA
  11. Philip Smith: Transfer Learning with Deep CNNs for the Purposes of Gender Recognition and Age Estimation
  12. Cyera Taylor: Joint Estimation of Age, Gender, and Race using different Feature Extraction Methods on Morph-II
  13. Hanwen Wang: Expected Time of Escape and Most Probable Paths for Transitions between Metastable States
  14. Jacob Zoromski: Degree mp Extensions of the $p$-Adic Numbers


Afternoon session A1 (SOEB 114)

Chair: Dr. Mark Budden

1:15 p.m. - 1:30 p.m. Vince Campo: Dog Vaccinations and Quarantine: A Mathematical Approach on Rabies
1:30 p.m. - 1:45 p.m. Ivanti Galloway: Measuring the Cost of Avoiding Vaccinations
1:45 p.m. - 2:00 p.m. Maximilian Rezek: Why Are Leaves Wavy?
2:00 p.m. - 2:15 p.m. Susan Rogowski: Modeling DNA Replication using the sine-Gordon Equation
2:15 p.m. - 2:30 p.m. Elizabeth Andreas: Two-Dimensional Neuron Modeling


Afternoon session A2 (SOEB 120)

Chair: Dr. Maya Chhetri

1:15 p.m. - 1:30 p.m. Elliott Hollifield: Numerical Bifurcation Curves for a non-local Boundary Value Problem
1:30 p.m. - 1:45 p.m. Aaron Rapp: Dual-Wind Discontinuous Galerkin Methods with Applications to Obstacle Problems
1:45 p.m. - 2:00 p.m. Nalin Fonseka: Analysis of Positive Solutions for a Logistic Growth Model with Grazing
2:00 p.m. - 2:15 p.m. Sara Feggeler: Bifurcation Diagrams for a Logistic Growth Model with Grazing
2:15 p.m. - 2:30 p.m. Jackson Leonard: Bifurcation Diagrams for Population Dynamics Models with Weak Allee effects


Afternoon session A3 (SOEB 108)

Chair: Dr. Wei-Kai Lai

1:15 p.m. - 1:30 p.m. Caroline Bradley: Research On Hill Cipher
1:30 p.m. - 1:45 p.m. Kyle Cerrito: A Sangaku is Worth a Thousand Words: Rediscovering Japanese Puzzle Pictures
1:45 p.m. - 2:00 p.m. Katherine Craven: n Disks Walk onto a Peg
2:00 p.m. - 2:15 p.m. James Grubbs: A Study of Towers of Hanoi